I došli smo do kraja još jedne Erasmus + avanture, projekta razmjene mladih Green Sparks u sklopu kojeg smo ugostili mlade iz Francuske, Latvije Hrvatske, Španjolske, Italije i Rumunjske od 02og do 10og rujna 2023-e u Rapcu.

Što smo sve radili i učili? Kroz neformalne metode obrazovanja proveli smo igre i aktivnosti upoznavanja, strahova / očekivanja / doprinosa vezanih uz projekt, imali teambuilding, interkulturne večeri, te radionicu stvaranja sigurnog mjesta za učenje i inkluziju bez diskriminacije. Učili smo o temama recikliranja, upcyclinga, održivog ponašanja, što je to jednokratno a što višekratno korištenje te prednosti i mane, kako popraviti stvari i koje su to besplatne platforme / eventi u lokalnim zajednicama za poklanjanje, proučili smo točne definicije i što to znači, raspravljali kako mi tome doprinosimo, zanimljive činjenice o istima te prezentirali primjere dobre prakse. Bili smo na pješačenju do Sentonine staze, učili kako napraviti biljni print i ukrasiti stare majice, kako od gume napraviti novi nakit, posjetili smo stari grad Labin i naučili više o kulturnoj povijesti grada, bili u gradskom muzeju i replici rudnika te gradskoj galeriji, uživali u starogradskoj jezgri i druženju sa malim lokalnim poduzetnicima uz lokalne degustacije i glazbu uživo.

Ali to nije sve! Puno smo se igrali i družili, te smo zajedno sa Tanjom iz Eston Teco naučili kako je to pokrenuti vlastito poduzeće, šta je to brza moda i što se sve zapravo skriva iza tog pojma, što je održiva moda i koje su njene prednosti. Tanja nam je održala i radionicu upcyclinga plastičnih vrećica te smo zajedno stvorili nove proizvode poput pernica, torbica i modnih dodataka, a bili smo i na lokalnom festivalu handmade proizvoda i suvenira. Učili smo i više o programu Erasmus + i Youthpass-u. Kao zadnju aktivnost izrađivali smo portrete od plastičnih vrećica svih sudionika razmjene kao ishod naučenog od svih radionica i praktično pretvorili u praksu kroz zajednički mural i predstavili ga lokalnoj zajednici te podijelili Youthpass diplome i imali završnu evaluaciju.

Alfa Albona zahvaljuje svim sudionicima projekta, ali i međunarodnim partnerima: World our home iz Latvije, Pro Time iz Rumunjske, Youth ID iz Francuske, Commune di Torino iz Italije i Associacao Almenaras iz Španjolske.

Veliko hvala ide i Sandri Tolić za održanu radionicu stvaranja sigurnog okruženja za mlade i za podršku, te Tanji Blašković na realizaciji i vođenju praktičnih radionica upcyclinga, prezentaciji brenda Eston Teco i diskusiji o tome kako kao mlada osoba pokrenuti vlastiti poduzetnički obrt.

Hvala svima na ovim divnim danima, još boljoj energiji i aktivnoj participaciji!

Projekt je financiran od strane Agencije za mobilnost kroz Erasmus + program.