Mreža mladih Hrvatske, u suradnji s Nacionalnom radnom skupinom za strukturirani dijalog, na konferenciji za mlade pod nazivom “Tko te pita? EU pita” održanoj u zagrebačkom hotelu Dubrovnik 24. veljače, okupila je dvjestotinjak mladih iz čitave Hrvatske.
Konzultacijska konferencija “Tko te pita? EU pita” Mreže mladih Hrvatske okupila je mlade zainteresirane za sudjelovanje u kreiranju politika Europske unije, dok im je podršku svojim govorom pružio i pomoćnik ministrice socijalne politike i mladih Hrvoje Sadarić. Osim predstavnika Ministarstva, sudionicima konferencije obratili su se Marko Boko, predsjednik Mreže mladih Hrvatske i Anamarija Sočo, u ime Nacionalne radne skupine za strukturirani dijalog koji su objasnili proces sudjelovanja mladih u kreiranju politika Europske unije. Daniela Širinić s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu i Antonia Kuzmanić predsjednica Savjeta mladih Grada Splita održale su izlaganja na temu sudjelovanja mladih u politici te ponudile nekoliko pristupa koji objašnjavaju nezainteresiranost mladih za političke procese. Nakon izlaganja, održana je debata i rasprava na temu “Sudjeluju li mladi dovoljno u donošenju odluka?”, a potom je na tu temu uslijedio niz radionica u skupinama.
U ime Udruge za mlade Alfa Albona, sudjelovala su tri predstavnika koja su svoj doprinos dala za vrijeme konzultacija-rada u manjim grupama. Konzultacije su se sastojale od dva dijela. U prvom dijelu pokušao se sudionicima približiti pojam Strukturiranog dijaloga i to kroz 5 kratkih videa kojih možete pogledati ovdje.
Kroz interaktvnu radionicu osmišljavanja parola i videa, te kratkih poruka šta bi mladi željeli promjeniti ili uvesti s obzirom na sadašnje stanje u društvu, pokušalo se potaknuti aktivizam mladih kroz društvene mreže kao što su Twitter i Instagram, te naravno Facebook. Sljedeća radionica temeljila se na simulaciji zajedničkog odlučivanja, čiji je konačni rezultat ´plakat´ sa porukom.
U drugom dijelu konzultacija, koristila se metoda fokus grupe na kojima se raspravljalo o ulozi gradskih vijeća mladih, savjeta mladih, studentskih zborova, uvođenju građanskog odgoja i obrazovanja, kvaliteti obrazovnog sustava u RH te ostalim temama od važnosti za mlade.
Nakon rada u grupama uslijedilo je predstavljanje rezultata procesa strukturiranog dijaloga u kojemu je sudjelovalo 1542 sudionika putem on-line obrasca, te 130 mladih putem metoda konzultacija kroz fokus grupe.
Cilj konferencije bio je pružiti mladima priliku da na kreativan i zabavan način razgovaraju i raspravljanju o izazovima koji se vežu uz sudjelovanju mladih u političkom životu. Mišljenja i prijedlozi mladih iz Hrvatske, ali i ostatka Europe, postat će temelj za Rezoluciju Vijeća ministara Europske unije o osnaživanju mladih za sudjelovanje u političkom životu.